Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2016
  • Mathematics
contestada

Dahlia has just enough money to buy either 6pears and 20oranges or 12oranges and 11pears. A pear costs $0.80. How much does an orange cost?

Respuesta :

crisforp
crisforp crisforp
  • 02-03-2016
20 - 12 = 8 oranges;
11 - 6 = 5 pears;
8 oranges costs as much as 5 pears;
But, 5 pears costs 5 × 0.80 = $4;
Then, an orange cost 4 ÷ 8 = $0.5;
Answer Link

Otras preguntas

what side did sullivan ballou fight for?
what physical changes would take place in a gymnast with a consistent caloric deficit?​
What is the answer to his question
Find the measure of x in the triangle. Show all your work
what is the measure of the radius of A. circumference =37.68
One of the most important steps in writing an informal report is that of a. gathering information. b. incorporating figurative language. c. using the direct org
What is a climax community A. Two species that have the same niche B. a group of invasive species C. a community with very little biodiversity D. a stable commu
What is the surface area of this rectangular prism?
Which of the following forms of communication has the most impact during your interview?
30 POINTS!!! How would I include transition words in an essay about my first vacation out of America? Plz give examples THANKS! :)