shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

FIND THE WAYS TO IMPROVE THE POSITIVE ATTITUDE AND HOW IT WILL HELP IT IN YOUR STUDIES?
when you use ____ you form general ideas and rules based on your experiences and observations a. symmetry b. logic c. deduction d. induction
what is X equal to-2x(3x+1)(x-8)(x+2)=0​
the approximate speed of a man is ​
Earthshine is illumination seen during which phase of the moon?
One angle of a triangle measures 76" more than the smallest, while a third angle is twice the smallest. Find the measure of each angle The triangle has angles o
describe role of health in human capital formation​
Which document would most likely be written in an informal style?
What is most likely the purpose of the counsellor’s metaphor in the following passage (paragraph 5, The Ecclesiastical History of the English People)? Another o
A 21.82 gram sample of an organic compound containing C, H and O is analyzed by combustion analysis and 21.33 grams of CO2 and 4.366 grams of H2O are produced.