AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The ocean is deep. It’s dark. It is mysterious combine into one sentence
10. -3x - 4y= 12 11. -9x + 4y = -36 5x – 3y = -15
Examine the painting above. Based on your knowledge of art and the painting itself, which of the following is not true? a. The large figure is proportionately l
Naomi can text 90 words in 12 minutes. At this rate, how many minutes would it take her to text 165 words?
Paul bought 12.8 pounds of apples at the farmer’s market. Each pound of apples cost $1.65. How much did the apples cost
Using the major employment categories below, which of the following pairs of classifications do you think describes the changing role of the GPO from the time M
(a + y)2 + 2y if a = 5 and y = -3.
Pllzzzzzzzz helppppppppp A student owns a computer which he uses for: a) producing project work in hard copy form b) playing games with friends on the intern
Which statement describes the electron sharing between two oxygen atoms?
A graphic designer wants to translate rectangle DEFG using T–1, 2(x, y). The pre-image has coordinates D(–1, 3), E(4, 3), F(4, 1), and G(–1, 1). What is the ima