CinnamonMoon
CinnamonMoon CinnamonMoon
  • 01-08-2018
  • Mathematics
contestada

How can you use a rate to compare the costs of two boxes of cereal that are different sizes?

Respuesta :

Mustela Mustela
  • 01-08-2018

We can find the Unit Price of the box.
Both boxes will have the mass and price printed on them.
Suppose firat box if of 2 kilogram and costs $10.
While second box is of 5 kilogram and costs $25.
We can divide the price by mass and find the unit price.
So
Unit price = 25/5 = $5 per kilogram
Similarly
The other one also gives the same answer
10/2 = $5 per kilogram

This is how we can compare the prices using unit rates.

Answer Link

Otras preguntas

Which major religion was born during a time when the Roman Empire was near its height? A: Hinduism, B: Judaism, C: Christianity, D: Islam
which part of a tree ecosystem would provide nesting materials for a bird or squirrel? hollow ,tree trunk or twigs and leaves
surface are of this figure?
Which of the following types of advertising is particularly expensive?
A direct or indirect object pronoun usually comes before a conjugated verb. true false
Which nerve cells in your eyes react to color
I need help with this any help will be appreciated
necesito 5 oraciones compuestas con diptongo..ayuda!
2/5 divided by 6/7 (write the answer in simplest form) (:
Please somebody help me