chrisfrezar chrisfrezar
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

value mart is having a back to school sale on pencils a pack of 30 sells for 7.97 whereas a 12 pack brand cost for 4.77 which is better to buy

and please explain

Respuesta :

asdfasdf
asdfasdf asdfasdf
  • 03-09-2014


30 pack.

if you buy 2 12 packs, it will cost 9.54 and that's only 24 pencils.

Answer Link

Otras preguntas

the cafeteria has 45 square  tables that can be pushed together to form one long table for the lacrosse team's banquet. Each square table can seat one person on
The length of a diagonal of a cube with edge length 25cm
the cafeteria has 45 square  tables that can be pushed together to form one long table for the lacrosse team's banquet. Each square table can seat one person on
What is biogeography and what does it provide?
you measure or observe two events to occur at the same time one nearby and one further away. Which one did you actually see first?
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
How do you Factor c(squared)-8c ??
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
5x+4y+100 in slope intercept form
The length of a diagonal of a cube with edge length 25cm