jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

write the verb in parenthesis in the imperfect tense. antes yo ____ en la clase de historia. (estar) (1 point)
Your friend Bella has been behaving unusually lately and she suspects that she may have an anxiety disorder. She is self-conscious and afraid to tell anyone bes
what happens directly after prophase
why is pure competition considered an unsustainable system?
Z varies inversely with the product of x and y. When x=2 and y=4, z=0.5 what is the value of z when x=4 and y=9?
y = 4x – 10 y = 2 what is the solution to the system of equations? (3, 2) (2, 3) (–2, 2) (2, –2)
what might africans have trade to people in the 13 colonies in exchange for iron products? a)iron products b)rum c)sugar d)gold
square root of 2 is greater than or less than 1.8 repeated
the yard behind cindy house is rectangular in shape and has a perimeter of 72 feet. if the length of the yard is 18 feet longer than the width of the yard, wha
Difference between diary keeping and record keeping