shakirvysolomon shakirvysolomon
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

a 21-ounce box of cereal costs $2.94, what is the unit price? what is the unit price?

Respuesta :

eliasmiranda200
eliasmiranda200 eliasmiranda200
  • 01-10-2018

I'm pretty sure the unit price is $0.14. :)

Answer Link
abgallegos30
abgallegos30 abgallegos30
  • 01-10-2018
$2.94/21 = $0.14
$0.14 per ounce
$0.14 is the unit price.
Answer Link

Otras preguntas

What is the least common multiple of 12, 20, and 18?
explain how you know that the quotient 47.3÷10×10 is equal to 47.3÷0.1
Britain saw its colonies as a source of
why do you think many Cubans support Castro
Choose the correct answer: 1) If I want to communicate with a foreign friend, I .... rather e-mail him. (will-am-would-can) 2) It's dangerous to look at the sun
how many significant digits are in 80,000
4) Using complete sentences, explain how to find the average rate of change for f(x) from x = 4 to x = 7.
Find the slope of the line: 5x+3y=6
how are simple cations and anions named ?
how are simple cations and anions named ?