jonathgar1893 jonathgar1893
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

If you have $10 and bananas cost 80 cents per pound and apples are $1.40 per pound will you have enough money

Respuesta :

lil1220 lil1220
  • 03-10-2018
yes you will have enough if you're buying
one pound
Answer Link

Otras preguntas

The grocery store has bulk pecans on sale, which is great since you're planning on making 7 pecan pies for a wedding. how many pounds of pecans should you buy?
According to Of Plymouth Plantation, which statement best describes the Pilgrims' attitude toward the American Indians they encountered after landing at Cape Co
At a carnival, you pay $15 for admission, plus $3 for each ride that you go on. Write a function A(r) that models the amount “A”, in dollars, that you would sp
A swimmer dives 10 feet below the surface of a lakeHow far must she swim before she reaches the surface?Use an addition equation to explain, and tell what eachp
Where the eyes turn inward to focus on an object, this informs the individual that the object is close. This is an example of a primary binocular cue called ___
[BRAINLY] Direction, distance, shape, and size can all be shown correctly at the same time only on a globe or a map?
Which expressions are equivalent to 2 to the 11 power
help me solve for 13 and 14 please
The pattern of psychological and behavioral characteristics by which each person can be compared and contrasted with other people is ______.
the number 17 in spanish