girlnagirlie6791 girlnagirlie6791
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

Erica spent a total of $48.90 buying supplies to make smoothies. She bought a blender for $30 and bought 6 pounds of strawberries. What was the price per pound for strawberries?

Respuesta :

UndeadDabber UndeadDabber
  • 01-11-2018
Ans: The price per pound of strawberries is $3.15.
Ver imagen UndeadDabber
Answer Link

Otras preguntas

What is the meaning of the root -top- in words like topographer and topographic? place alone go highest
which drug comes from a poppy plant
Which describes tobacco use among teens in the united states?
can someone please help me write one paragraph about skateboarding ?
If genes from an organism, such as a bacterium, are inserted into a cell of another organism, such as corn, why does the gene still function?
Which describes tobacco use among teens in the united states?
What type of number results when a positive number is divided by a negative number?
Math! ( 20 points ) ! :)
Jessica has two balls. one ball has a mass of 1 kg. other ball has a mass of 2 kg. she pushes each with a force of 100 n. how does the acceleration of the two b
12:00 p.m 5:18 p.m elapsed time