2021hhallissey
2021hhallissey 2021hhallissey
  • 02-01-2019
  • Mathematics
contestada

which is the better buy $6 for 3 packages or $5 for 2 packages

Respuesta :

gottoloveknowledge gottoloveknowledge
  • 02-01-2019
well 3 packs for 6 dollars is 2 dollars a pack. while 2 packs for 5 dollars is 2.5 dollars a pack
Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-01-2019

Answer:

$6  for 3 packages is the better buy

Step-by-step explanation:

Lets look at the $6 rate

$6 / 3 packages

$2 per package

Lets look at the $5 rate

$5 / 2 packages

$2.50 per package


$6  for 3 packages is the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Convert 14mm to its equivalent in m using dimensional analysis
Sam evaluated the expression x2y for x = 7 and y = 9. He got a value of 49. Which of the following statements is correct
Sam evaluated the expression x2y for x = 7 and y = 9. He got a value of 49. Which of the following statements is correct
What is the meaning of open proportion?
What is 3/50 as a decimal And show work
If the diameter of a circle is half of a yard, then its radius is how many inches?
what are three physical properties of aluminum foil
Estimate each quotient using compatible numbers.
Estimate 46/6,725, then find the quotient.
find the proportionality of y=7.25x