spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

read line 111-114 of beowulf from him [cain] sprang every misbegotten thing,/ monsters and elves and the walking dead,/ and also those giants who fought agains
Convert y = x^2 + 2x - 5 into the form y-k = a( x- h)^2
ExpandYour answer should be a polynomial in standard form(+1)(2-6)​
Which set of words below could be used to describe the dispersal of seeds to a new region? - wings, legs, migration - nvasive, extic, continental drift - biogeo
HELP ASAP PLEASE I HAVE 3 MORE MINUTES will mark brainliestWhat are the 8 principles of design and how do artists use these?
Is not a part of the adjective? The ball is not beautiful. Not beautiful= adjective or beautiful= adjective?
100 POINTS!!!! Alexis runs a small business and creates recordings of her friend’s skateboard stunts. She puts the recordings onto Instagram. She currently has
What are the adavantages of blue revolution?
The amount of money in an account can be determined by the formula A re where is the initial investment, r is the annual interest rate, and tis the number of y
Wallpaper was applied ti one rectangular wall of a large room. The dimensions are shown below. If the total cost of the wallpaper was $771.12, what was tye cos