jessies30 jessies30
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.55 per pound. What equation is used to find c the total cost of p pounds of grapes?

Respuesta :

nika001
nika001 nika001
  • 04-01-2019
C=$1.55p

Is this what you need?
Hope this helps and hope you have a great day
Answer Link

Otras preguntas

I need help with this
All of the following are drawbacks of checks and balances, EXCEPT: A. Lapses in the system create resentment among the branches. B. Since laws must be approved
I really need help with these 2 questions
Two iron rods are placed horizontally, touching end-to-end. One end of one rod is heated. After some time, the other rod also feels warm to touch. How did the h
Which statement describes an effective use of notes in a presentation? Notes should be read word for word during an oral presentation. Notes should include rem
Which system of belief--Confucianism, Daoism, or legalism would lead to the best government? Write a paragraph expressing your opinion in order to convince othe
Divide. ​ 2/5÷5/6 ​ Express your answer in simplest form. will give brainliest who answers it and rate 5 star
Carefully study the map above. What is the most likely reason why towns on the Mexican border are located near American towns? A. because it allows Mexican town
Simplify 5x-10/x^2-4
a sunflower grows at a rate of 4 cm per day . the maximum height of a sunflower is 4 meters. can someone give me an equation.