gaelle90701 gaelle90701
  • 03-02-2019
  • Mathematics
contestada

Kayaks rent for $35 per day. Which expression can you use to find the cost in dollars of renting 3 kayaks for a day?

Respuesta :

kimjooin02 kimjooin02
  • 03-02-2019

Answer:

$105

Step-by-step explanation:

assuming that it costs $35 dollars for renting 1 kayak per day:

3 * 35 = k   3 is for the # of kayaks and 35 is the cost

105 = k    multiply 35 w/ 3 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

Which characteristics of a protein may change during a DNA mutation?
What is the controversy around the insanity defense?
What did Oklahoma applying for statehood in 1907 mean for the existing tribal governments?
Read the following sentence and choose the verb tense that should be used to translate it into Spanish.I went to the Caribbean last year.a. preterit tense for a
Simplify the Problem?
una mulita está atada a un aranjo la mulita aburrida ha dado vueltas y vueltas alrededor del árbol manteniendo estirada la cuerda sin que ésta Se enrolle si la
3r-30=6+7r solve for r
The shipping box has a length of 30 inches and a height of 6 inches. How wide should the box be to fit the 36-inch bat? Show and explain your work.
A 3-pack of popsicles costs $0.23. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Integral cos(3x)^3sen(3x)^7dx