ineedhelp2285
ineedhelp2285 ineedhelp2285
  • 03-03-2019
  • Mathematics
contestada

please please help asap right answers only

please please help asap right answers only class=

Respuesta :

dianacvigna dianacvigna
  • 03-03-2019

Answer:

top right

Step-by-step explanation:

you need at least 40 dollars and that equation is a+15 is greater than or equal to 40, which is true in this circumstance.

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-03-2019

Answer:

[tex] s + 15 \ge 40 [/tex]

Step-by-step explanation:

The amount you must save is s.

Once you save s, you add it to $15, and that must be at least $40.

"at least" is the same as "greater than or equal to".

The inequality is

[tex] s + 15 \ge 40 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

3 tons of dirt cost $360.00. What is the price per pound
85 POINTS AND BRAINLIEST!!! PLZ HELP FAST!!! Which term best describes the relationship between the leopard seals and crabeater seals? A. parasitism
what is the best synonym for inch as it is used in the sentence
Write any two important things to be considered while maintainingpeace in the country?​
the equation of a circle is x^2+y^2+6x-2y-15=0. find the center and radius of the circle.
WILL GIVE 10 PTS ///: HISTORY QUESTION What perspective did Americans have on the Reagan Doctrine A) Americans believed that Reagan’s policies helped to end the
Match the vocabulary terms to their definitions. ​
white is to black as seldom is to​
115) Working alone, it takes Sebastian nine hours to pick forty bushels of apples. Eduardo can pick the same amount in 11 hours. How long would it take them if
Please help I’m very confused I will mark brainliest