madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

how did the civil war affect industries in the north?
Using a single formatting _______ helps to make reading researched information easier; it lets the reader know what to expect. A. website B. style C. text D. ci
why did the colonies and Britain fail to achieve a compromise to avert hostilities?
After World War I, the Ottoman Empire __________. A. became the center of the Muslim world B. became extremely wealthy as a result of the discovery of oil C. wa
how do you turn 12.576 into expanded form please explain
which group in american society might have opposed progressive reform? Explain
Why Nazism became popular in Germany by 1930?
name the process by which co2 and water moves in and out of the cells PLEASE ANSWER
Which of the following sentences has problems with misplaced or dangling modifiers? Check all that apply. A. After reading the whole book, the plot seemed a li
Can someone check my answers please? According to Michael Faraday's World, which intrigued Michael Faraday? *A. magnets B. the tides C. volcanoes D. weather &