kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

What is the rate of change and initial value for the linear relation that includes the points shown in the table? x y 1 10 2 8 3 6 4 4 Initial value: 12, rate
Siddhartha Gautama can be spelt at least 2 different ways. What are the different spellings and what reason is there behind it????????
what is another way to write (3*1000) (3*10) (3*1/100) (3*1/100)
dee dee bought an apple for $0.85, a sandwich for $4.50, and a bottle of water for $1.50. how much did dee dee spend?
planning short-term goals
The type of chemical bond formed when electrons are shared between atoms is a ___bond. question 1 answers ionic covalent hydrogen
can i please help me I don't understand
Why do bees make honey?
3 pintores pintando una casa en 5 días Cuántos días necesitarán 5 pintores para pintar la misma casa y Carpenter trabajando ritmo
e or falsefats are found in animal products and some vegetables.