camankonah camankonah
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

Joe spends $1.75 every time he buys a snack with his lunch. He has $16.25 to spend. Write an inequality showing how many times (x) that Joe can buy a snack with his lunch.

Respuesta :

haileyisamalfoy
haileyisamalfoy haileyisamalfoy
  • 02-04-2019

Answer:

16.25=1.75x

Step-by-step explanation:

so write it like this to that the bigger number(16.25) is on the left then write the other number(1.75)then put the X by the 1.75

Answer Link

Otras preguntas

how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O