wELpGuEsSiLLDiE
wELpGuEsSiLLDiE wELpGuEsSiLLDiE
  • 03-04-2019
  • Mathematics
contestada

Algebra question for 6th grade.

The product of three times a number and nine

Respuesta :

jas811
jas811 jas811
  • 03-04-2019
75 is your answer because it is
Answer Link
crystal8726 crystal8726
  • 03-04-2019

the product is the answer to a multiplication problem.

(3x)9

Answer Link

Otras preguntas

Riley is doing an experiment working with friction. He wants to find two ways to modify an object that could increase or decrease the same type of friction. Whi
draw a model to show the equation 5/2
18 oz. of peanut butter is $2.79. What is the price per pound? Use 16 ounces = 1 pound.
The Roman Empire declined for many reasons we discussed in class. Explain what at least 3 of those reasons were and which of those reasons, in your opinion, do
Which elements can be found in the sun? a. hydrogen and oxygen b. helium and oxygen c. hydrogen and helium d. hydrogen and nitrogen?
What was every day life like in the missions
When 3.5 L of propane gas is completely combusted to form water vapor and carbon dioxide at 350°C and 0.950 atm, what mass of water vapor results?
Given triangle ABC with a = 12, b = 6, and measurement of angle A = 50 degrees , find measurement of angle C . Round the sine value to the nearest thousandth an
Read the sentence. With the pounding rain and blowing wind, driving to the game was an exciting adventure. Which word in the sentence is a gerund?
The map below shows Germany divided into four quadrants: (The map is provided below in comments) Which sections shown in the map above merged together in 1948