bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Write an essay why technology harms
Which precedent was established by the supreme court ruling in marbury v. Madison? group of answer choices.
72 is what percent of 45​
When put on the floor to play, baby Elaine cries as if she wants to be held. When her mother picks her up, though, Elaine pushes away with both arms and turns h
name two ways the United States has change since the 1950’s. Name two way the United States remained the same since the 1950’s
What time do tax refunds get deposited into bank account 2022.
10) Nitrogen and hydrogen react together to form ammonia. N, + 3H 2NH When completely converted, 7 tonnes of nitrogen gives 8.5 tonnes of ammonia How much nitro
Choose the answer that best completes the sentence below. Mimes do not use their voices when performing scenes. ___________, they rely on their movements and fa
What is the most likely genre of this passage? Watching my parents struggle to control my brother, I learned something important that day: My parents are not pe
Choose the main purpose for the piece of writing described. a computer user's manual to entertain to inform or explain to persuade