bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

write words to match the expression. 24- ( 6+3)
which city was located nearest the nile river delta
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
which city was located nearest the nile river delta
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer