michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

can someone help me with the Fur Elise notes? Ex: E, D# , E , D#...
If P = Set of all triangles, Q = Set of scalene triangles, R = Set of isosceles triangles andS = Set of equilateral triangles.State which of the following state
How do you factor (1x^3-6x^2+12x-8) SHOW ALL WORK!!
commenced business by Sarita with her bank balance 100000 and furniture 100000​
What is the HCF of 200 and 240
According to the insurance institute for highway safety injuries the most common injury in the US due to front or rear crashes cost more than __________ billion
find tan a in a triangle a 20/21b 21/29c 21/20d 20/29
Find the sum. You may find using a number line to be helpful. Victor borrowed $20.50 from his mother to go to the theater. A week later, he paid her $20.50 back
Cambie la siguiente grade a la vow pasiva La Cruz Roja recauda condos para las victimas
What was the argument that prompted the Commerce Compromise? (Choose 2) A: The South opposed the federal regulation of trade. B: The North opposed an increase i