trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

what does the agora tell us about the culture of athens?
what are two human uses for mosses?
Explain how engineers and scientists may work together to produce a protein in the lab.
The number 6 is halfway between 4.5 and 7.5.Answer the missing numbers below.The number 6 is halfway between 2.8 and .......The number 6 is halfway between -12
true or false? Three common voltage sources are batteries, solar cells, and generators.
NaOH  + H2SO4 =NaOH + HNO3  =Cu(OH)2 + HCl =                H2SO4 =                        HNO3 =
The diagram shows a patio in the shape of a rectangle. The patio is 3.6m long and 3m wide. Mathew is going to cover the patio with paving slabs. Each paving sla
Explain how engineers and scientists may work together to produce a protein in the lab.
What is the formula for the volume of a cuboid?
In the library there are 200 books. 58 of them are non-fiction. What percentage of the books are non-fiction?