sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

A main clause that can stand alone or function as a whole sentence is a(n) _____. independent clause relative clause subordinate clause
which does the use of words such as "welfare" and "liberty" in the preamble show? a. dialect b. slang c. diction d. metaphor
"More" expresses the same comparison as the -er or -est suffix, and "most" expresses the same comparison as the -est or -er suffix.
A rock is rolling down a hill. at position 1, its velocity is 2.0 m/s. twelve seconds later, as it passes position 2, its velocity is 44 m/s. what is its accele
The main interest of the chinese emperor wudi was a. encouraging all chinese people to read and write. b. improving chinese society. c. expanding the chinese
Whose ideas did Charles Coulomb compare electric forces to? A) Albert Einstein B) Isaac Newton C) Georg Ohm D) James Watts E) Allesandro Volta I chose B) Isaac
Which of the following is an example of a non-renewable resource? A. fossil fuels B. solar energy C. wind energy D. geothermal energy
dose anyone knows this plz
a river flowing across a wide flood plan begins to form looplike bends called
What is the unit rate of y= -2x