jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Is 35 cm greater than 3.5 m
summary of american born chinese
Write the equation of the trigonometric graph.
A doggie day care facility is open six days a week. The numbers of dogs prsent each day last week were: 31,33,33,35,30,12. What is the most appropriate measure
A nurse aide is helping a client perform leg exercises. The nurse aide observes that the client's knees are swollen. What should she do? OA. Ice the swollen kne
Based on the introduction to the Declaration of Independence ,what was the main purpose of that document?
Most of the energy used by the built environment comes from what source?
The primary sequence of a protein contains proline. What can you predict about its folded structure at that region? a) There is a bend at that location. b) Ther
Which of the following does an outline help you do
What is the ratio of the wavelengths of these two notes? a. 5 to 4 b. 3 to 2 c. 6 to 5 d. 2 to 1