makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Why is repetition used in epic poetry?
Last year, the number of students enrolled in the school was 672. If this number increases by 12% the next year, how many students will there be? What an amount
How does data analysis influence a business or organization's decision making ability? It can help determine the probabilities of events that influence the rate
Problem 1. companies are advertising cigarettes right outside your school. you've heard your underage friends talk about smoking because of the advertisements.
Why is it easy to produce a strain of plant that are homozygous recessive
What were two reasons for immigrants supporting political machines?
Determine which of the line if any are parallel a (-1,-2) and (1,0) b (4,2) and (2,-2) c (0,2) and (-1,1) 1.a and b the slopes and the same 2 a and c the slopes
What is an example of totalitarianism today?
What is a unitary system of government quizlet?
3. find the sum, if it exists, of the infinite geometric series s = 21+9+3.86 +.... o s = 36.75 = this infinite geometric series diverges. o s = 12.1 o s= 15.75