coolboripr coolboripr
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

X^2+4x divides by x

Respuesta :

kesia0075
kesia0075 kesia0075
  • 03-10-2019

Answer:

x + 4

Step-by-step explanation:

x^2 + 4x / x = x^2/x + 4x/x

                   = x + 4

hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Deines Corporation has fixed costs of $480,000. It has a unit selling price of $6, unit variable cost of $4.4, and a target net income of $1,500,000. Compute th
A void function can return any value. TRUE FALSE
write the main steps in tissue culture??​
Reword the sentences to make the thoughts clear. 1. Is Christy the man who owns the garage's daughter? 2. Mrs. James had lots of photographs to show her friends
in comparison to other books about Benjamin Franklin the autobiography probably gives you the best insight into ___A. The historical background of the time B. F
Which statement about a pair of units is true? A yard is shorter than a meter. Amile is shorter than a kilometer. A foot is shorter than a centimeter. An inch i
Ignoring the mass of the spring, a 5 kg mass hanging from a coiled spring having a constant k= 50 N/m will have a period of oscillation of about:
What leader impressed the soldiers of the Continental Army by enduring the same hardships they did?George WashingtonBenjamin FranklinThomas JeffersonJohn Adams
mixtures are different from compounds because compounds have to be
A 14-ounce can of tomato sauce costs $2.66. What is the unit rate per ounce? A. $0.16. B. $0.17. C. $0.18. D. $0.19.