loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

What is 15x-10x^3 I really need help or I’m gonna get detention
Solve -6x+3y=9, -8x+4y=12 by elimination
How to show work for this problem. y-(6-y) =8(y+4)
I am a number between 12 and 18 I am a multiple of 2 I am not a multiple of 4
To best understand any part of a writing assignment, it is crucial for the writer to
Organisms that share similar patterns of growth while they are in embryonic stage have the type of homology
Find the perimeter of the figure to the nearest hundredth.
Contrast British and French colonies in the Americans?
Which one of these composers is NOT known for his writing of film scores?
precautions taken when doing experiment on simple pendulum​