officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

simplify (4x^2 + 20x + 24) / (x + 3)^2
Solve for x and then determine the measure of the exterior angle.
Що означає слово mean ?
Workers at a truck factory load 4 trucks onto a train for delivery to a customer. Each truck weighs 5,469'pounds. What is the total weight of the 4 trucks?
Find the compound interest and the amount on rupees 18000 for two years at the rate of interest 10% per annum
What problems were farmers facing in the late 1800s? Choose the correct answer’s A.falling commodity prices B.higher grain storage fees C.lower debt
You have 3/4 a cup of flour in your cupboard. A recipe for bread calls for 1/5 cup of flour. How much flour would you have left if you made the bread?​
If the cost of air freight insurance is $2.25 per $100, what is the cost of insuring a case of liquor valued at $600
What Reaction type is CO2(g) + H2O() — H2CO3(aq)
What is the shape of this distribution