thegirlyoulovesm thegirlyoulovesm
  • 03-11-2019
  • Mathematics
contestada

He bought cupcakes for $2.50 each. He will sell them for $7.99 each. What will be his profit on each set of cupcakes?

Respuesta :

Bestflashcardbuilder
Bestflashcardbuilder Bestflashcardbuilder
  • 03-11-2019

Answer:::::::::

$5.49

Answer Link
loveaiden4ever
loveaiden4ever loveaiden4ever
  • 03-11-2019

Answer:$5.49

Step-by-step explanation:7.99 - 2.50 = 5.49

Answer Link

Otras preguntas

E-mails that rouse strong emotions like anger should always be responded to immediatelybefore the emotion wears off.true or false​
Find the sum or difference of this polynomial. (3x^3+10x+5)-(x^3-4x+6)
What is the value of x? Enter your answer in the box
This week Kyara worked x + 4 hours. She is paid x - 4 dollar per hour. Write a polynomial for the amount that Kyara earned this week . Then calculate her pay if
PLZ HURRY IT'S URGENT!!!! A box contains 2 bags of corn chips, 8 bags of potato chips, and 10 bags of pretzels. One bag is chosen at random. What is the probabi
Please help I will mark brainliest!!!!!!!!!!
A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?
What path does energy travel as it changes from kinetic to electrical energy in a hydroelectric plant? channel - turbine - generator - river - reservoir
“… government of the people, by the people, for the people…” which type of government does abraham lincoln describe?
HELP ME! DUE IN 5 MINUTES! A group has an equal number of adults and children. When n oranges are given to the group, each adult gets two oranges while each chi