cottoncandy1281 cottoncandy1281
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

The cost for n students to attend a workshop is 7n+12 dollars. What is the cost,in dollars for  students to attend?

Respuesta :

SMZ
SMZ SMZ
  • 04-10-2014
You would divide both 12 and 7n by 7. To isolate the variable. You end up with 5+n. You can not say 5n because you cannot combine unlike terms. Your answer would be 5+n. Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

What is the blank? Blank+(-6)+(-3)=-17
Jill traveled to Canada and bought a new lamp for $460 Canadian dollars. In US dollars (to the nearest cent) this is equivalent to? A) $517.77 B) $450.52 C) $57
The French language had a significant impact on ________________. a. Latin c. Middle English b. Old English d. none of the above
belinda has a bag of beads. She uses 1/3 of the meads to make a bracelet and 3/5 of the beads to make a necklace. she uses 36 more beads to make the necklace. H
The entire region of Northern Africa and Southwest Asia has a climate generally described as A. Cooler by water B. Hot all day and night C. Snowfall does not o
How many total atoms are found in one molecule of H2O? A. 3 B. 4 C. 2 D. 1
All hypothesis contain three things
how many miles did greek sailors travel between athens and naples
Which founding father worked to establish a separation between church and government by drafting the Virginia Bill of Establishing Religious Freedom? a.Patrick
Why did White Settlers believe they could buy land from American Indians?