chocolate2138 chocolate2138
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Richard bought six pounds of sliced ham for $2.79 per pound. How much did he spend?
$8.79
$16.74
$12.24
$16.24

Respuesta :

diegomobz
diegomobz diegomobz
  • 02-12-2019

Answer:

$16.74

Step-by-step explanation:

so for every pound is 2.79 so just so

6 times 2.79

Answer Link
oliver6180
oliver6180 oliver6180
  • 02-12-2019
The answer is 16.74, you just multiply 6 x $2.79
Answer Link

Otras preguntas

which is the SI base unit of mass​
a house bought for $110000 and sold for $180000 in profit percentage​
Match the correct term to the definitions.
if point c is between points a and b, then ac+cb=
3 examples of US imperialism
Can somebody help and show there work I don’t understand this PERIOD. I need help ASAP
Write a congruence sutement for the profile​
Decide si se usan los verbos correctamente. Cuando yo era pequeño, aprendí a andar en bicicleta en un día. correct incorrect no context clues
How does a number line represent equivalent fractions and decimals?
Which expression shows how to convert 60 hours to days?