mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

need na need na po plssss.​
Which expression is equivalent to 125 x 15,?? y O 5x®y3z 0 5x²y5z O 25x²y3z O 25x²y5z
Failure to maintain _______ results in illness or death
What other properties of a kite am I missing?
How did Hamilton feel about division of power between the U.S. government and the states?​
Please answer, thanks!​
Between which atoms do hydrogen bonds form in water? A) Oxygen and hydrogen atoms in the same water molecule B) Oxygen and hydrogen atoms in different water mol
Música religiosa:(Si no sabes no Respondas)​
If oxygen is absent during the second stage of cellular respiration, a.) fermentation will occur. b.) the Krebs cycle begins. c.) the electron transport chai
Help 7. Add or subtract the following polynomials: a. 5x2 + 3y3 - 4x2 = b. y3 + 2y3 - 8 + 2 = c. 9-3x - 4x + 2x - 12 = d. -6t + 4+2 -16 + 7+ - 4+2 =