mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x: 2x + 8 = 4x - 10
Christina must run around the rectangular soccer field during practice. The football field It measures 60 meters long by 45 meters wide. How far did Christina r
please show working step by step for the two ​
Each level in a food chain contains less energy than the one below it because some energy is
[tex]\text {What happened to the Mayas?}[/tex]
Help find Robert! South Carolina people help me find Robert! thank you!​
1. Ira is going to rent a car. He gets a Sonic for a security deposit of $50 and $0.40 per mile travelled. Which choice is an equation that models this situatio
‼️IMPORTANT ‼️ Write an 8-10 sentence paragraph reflecting on the following questions. What did you learn from the Election Homeroom Sessions? How did your vi
Last month, ice cream cost $7 a gallon. This month, consumers are willing to pay $8 a gallon. What will probably happen to the quantity of ice cream supplied? w
6. Which position would most likely be found in the Libertarian Party platform? A. support for the Affordable Care Act B. support for absolute freedom of speech