idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Ingrid has $28 to buy oil paints for her painting class. Each tube of paint
costs $8. How many tubes can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

felishaguerrero felishaguerrero
  • 03-12-2019

Answer:

28/8=3.5...so probably just 3

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

(2.0 * 10^7) (4.0 * 10^4)
which of the following correctly describes the variation in the equation
Convert 57.0 degrees C todegrees F.[?] °FT in degrees F
A bag contains 6 apples and 4 bananas. If two fruits are drawn one by one with replacement, find the probability that the first one is an apple and the second o
Simplify each expression. (–5x2y)(3x4)a. 15x6yb. –15x2yc. –15x6yd. –15x8y
r4et5y6yrerthyjgtrrgthyhtgrdgtfh
I need the steps on how to go about this
How many ways can we award a 1st, 2nd, and 3rd place prize among eight contestants?
A current of 0.500A runs through a 3.000 resistor. What is the potential drop across the resistor?0.167V1.50V2.50V6.00V
Draw a punnett square for one heterozygous Yellow bird, mixed with a recessive red bird. What color will the offspring be?Provide the possible genotype and phen