Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

how do I solve 9 1/9 - 5/6
Description of what is an ecosystem
You begin solving the equation 4 – 5x = 59 by subtracting 4 from both sides. Which is the best choice for Step 2?
The distance between the jones house and the smith house is 96 feet.How many yards is that?
A man exchanged a dollar bill for change and received 7 coins, none of which were half dollars. How many of these coins were dimes?
Can someone help me please!!!!!1.Grace and Allie are going to meet at the fountain near their houses.They both leave their houses at the same time. Allie passes
What does ¿Cuál es la fecha de mañana? mean and how would you reply?
Which of the following occurs during anaphase I of meiosis? (A) Formation of tetrads (B) Separation of homologous chromosomes (C) Crossing over (D) Separation o
Tickets to a play cost $5 for adults and $2 for children. If 1,750 tickets were sold for a total of $7,100, how many children’s tickets were sold? Can someone e
solve the equation in factoral form   (x+3)(x-2/5=0