stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Who was the oldest signatory of the Declaration of Independence?
A group of 18 people ordered soup and sandwiches for lunch .each person in the group had either one soup or one sandwich.the sandwhiches cost $7.75 each and th
Jackie enjoys having her boyfriend Seth hold her close when they are watching television. She appreciates it when Professor Jones maintains a distance of at le
Jackie enjoys having her boyfriend Seth hold her close when they are watching television. She appreciates it when Professor Jones maintains a distance of at le
The acceleration of the gravity Moon is equal to one-sixth of Earth's gravitational acceleration times. if an astronaut has a mass of 60 kg, what is the mass an
need help fast what are all the solution to this problem
Where should you go to read President Lincoln’s Gettysburg Address, which is carved in the walls of the Lincoln Memorial? a. Gettysburg, Penn. b. Washington,
How many people were living in the United States of America on July 4, 1776? 2.5 million 9 million 15 million 30 million
If you visit the National Mall, where are you? a. Minneapolis, Minn. b. New York City, N.Y. c. Washington, D.C.
true or false the american revolution was fought by the american colonies and china??