Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

present subjunctive or the present indicative. Es cierto que Denver no ______________ (ESTAR) muy contaminado. está es sea esté En Walmart no cabe duda de que (
Read the excerpt of A Girl Named Zippy. Once woman said that Mooreland “is a long way to not go to be anywhere when you get there,” and yet I persisted. The aut
There are 5 green jelly beans, 7 red jelly beans and 8 yellow jelly beans. What percent of the jelly beans are red?
helppppp i dont know pslßss​
There are 25 students' names in a hat You chose 5 names. Three are boys' names and two are girls' names. How many of the 25 names would you expect to be a boys'
How did the Sons of Liberty respond to the arrival of the ships carrying British Tea?
What is the value of this expression when a = 4, b= -5, and c= -7? a + 2bc 3a ?
The Red Sea is a seawater inlet of ___________
Difference between nerve and nerve impulse???
Given the polynomial 21x^4+3y-6x^2+34 1. What polynomial must be subtracted from it to obtain 29x^2-7? 2. What polynomial must be added to it to obtain a first