kerrjahshaun55
kerrjahshaun55 kerrjahshaun55
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price

$0.35 per minute

$0.75 per 1/2 cup

$1.00 per 3/4 cup

$4.00 per 4 minutes​

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 02-01-2020

Answer:

$0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Rate in terms of unit price is something made in 1 unit (seconds, cups, minutes etc.)

per minute refers to per 1 minute

Answer Link
jzbbarclay
jzbbarclay jzbbarclay
  • 09-07-2020

Answer:

The answer is A 0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME IM TIMED!!!!!!! What is the appostive phrase in the sentence? Sentence: The potato, a type of root vegetable, is high in starch
The Gaza Strip and West Bank in Jordan are called _____ by the Palestinians.
what happened before lexington and concord
How are the Mississippi and amazon rivers different
what feature connects an island to the mainland or to another island
What statement does Edmund make about legitimacy? Its use as a method of judging human merit is no longer credible. It makes non-legitimate descendants maliciou
who led the second voyage around the world
helpppppppppppppppppppp mathhhhhhhhhhh 3. Use common sense to determine whether the given event is possible. You are the one-millionth customer at a local hard
The most widely used renewable energy source is _____.
Estos pantalones negros son elegantes, pero prefiero ____. ésa ésos éstas el vendedor me ofreció esos guantes cuando busqué ____ gafas de sol. aquellos esa esta