kerrjahshaun55
kerrjahshaun55 kerrjahshaun55
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price?

$1.00 for 2 lemons

3.00 for every pound

$4.00 for 3 slices of pizza

$6.00 for every 6 bottles​

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 02-01-2020

Answer: B) $3.00 for every pound

I'm assuming there should be a dollar sign here. This is the same as saying "$3 for one pound". A unit rate has some amount per 1 unit of something else. In this case, the 1 unit is 1 pound.

A different example of a unit rate is writing 40 miles per hour. This is the same as saying the car drives 40 miles in 1 hour. The unit here is the "1 hour".

Answer Link
conteama000 conteama000
  • 05-12-2021

Answer:

Given: $1.00 for 2 lemons $3.00 for every pound $4.00 for 3 slices of pizza $6.0

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What purpose is served by the carved figures that adorn the entryways at chartes cathedral?
Which of the following helps plants maintain homeostasis? Hibernation Shivering Sweating Photosynthesis
What is the surface area of a right rectangular prism with a length of 2 1/2 ft, a width of 1 1/2 ​ft, and a height of 3 1/2 ​ ft?
Patents and copyrights are classified as ___________ on the balance sheet.
10 hours to 6 hours percent of change
△FEB ≅ △CNB. What is the length of BN?
Familiarity and routine
Taxes the government collects are spent on: Natural resources. Public goods and services. Market mechanisms. Capital goods.
A child rides around on a Ferris wheel twice. ( this isn’t a question I’m providing an answer)
I need help with this question pleaseee