Kamalmann743
Kamalmann743 Kamalmann743
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

I’m stuck on this question please help

Im stuck on this question please help class=

Respuesta :

pres04rainn
pres04rainn pres04rainn
  • 02-02-2020
Take the price of pears (£1.30 per kilogram) and multiply it by the amount of pears (7kg). You get 9.1 so now you take the total amount spent (£12.70) and subtract the 9.1 and you get 3.6 now that is the amount you spent on the apples. So take 3.6 and divide it by the amount of apples you got (2kg) you will get 1.8 and that is your overall answer.
Answer Link

Otras preguntas

Identify the slope and y-intercept of the following linear equation: y=-5/3 x-2/3 The slope is , and the y-intercept is . The slope is -, and the y-intercept
Why is it important to live peacefully in this world ?
Which of the following are two reasons why the outer planets are comprised of more gas than the inner planets? They are smaller and located farther away from s
The thermostat in a refrigerator filled with cans of soft drinks malfunctions and the temperature of the refrigerator drops below zero celcius. The contents of
Which of the following is the correct explanation for linked genes?
Since an editor is giving his opinion, facts are not important true or false
Distance between (4,1) and (10,8)
Please help me with this please
Graph the function h(x) = |2 -6] +2.
What did the five spots of paint on the outside of the house reveal? A)The precautions the house took to defend itself B)The new paint colors Mrs. McClellan