lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Which memory trick can be used to expand your vocabulary
________ intelligence technology consists of computer-based systems that attempt to emulate human behavior and thought patterns.
what is pm/ pn equal to
Solve 2x3 + x2 - 15x completely by factoring. A. x = 0,3, 5/2 B. x= -3, 5 C. x = 0, -3, 5 D. x = 0, -3, 5/2
49pts and brainliest i need this in by 2:33 Mia creates a box plot using 28, 34, 40, 24, 44, 49, and 32 as the data. Which of the following box plots shows the
(tcos 1, 4, and 6) pressing a button generates a(n) _____ event. objectevent clickevent actionevent mouseevent
the sum of two numbers is 8 and their difference is 2. find the numbers
Navy seals go through extremely difficult training. those who succeed become members of one of the most elite fighting units in the world. they trust each other
what are some of the blessings of liberty that you enjoy? how can you helpto make sure that future generaions will also emjoy them?
F(x)=4x+7 G(x)=3x^2 find (f+g)(x)