getgoodgrades getgoodgrades
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Corey paid $176 for 8 tables. How many dollars did 1 table cost?

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 01-04-2020

Answer:

Each table costs $22

Step-by-step explanation:

Step 1:  Make an expression

[tex]8x = 176[/tex]

Step 2:  Divide both sides by 8

[tex]8x / 8 = 176 / 8[/tex]

[tex]x = 22[/tex]

Answer:  Each table costs $22

Answer Link
marissareilly
marissareilly marissareilly
  • 01-04-2020

Answer:

$22 per table

Step-by-step explanation:

Divide:

176/8=22

So, the answer would be $22 for 1 table.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The period of American literature that was formed during the Civil War was developed between the years __________. 1900-1960 1850-1880 1500-1700 1700-1850
What do we call it when a subject and verb go together
If m AC =86°, find m <AVC
Which of the following was a characteristic of humanism? a)loyalty to church doctrines b)infusion of realism in art c)criticism of Greek and Roman classics d)em
How do rainforests influence Earths climate? (2 points)
What does Anne do for Minnie May? A. puts her in the bathtub to cool her fever B. rubs her with herbs to make her sleep C. takes her outside to help her bre
What body elected george washington unanimously?
Question 4 (1 point) Question 4 Unsaved Alleles are __________. Question 4 options: different forms of a gene that produce the variations in a genetically inh
A grocery store sells 6 bottles of water for $4.00 ad 15 bottles of water for $10.00. Is the cost of the water proportional to the number sold? Explain
How to find base area