alvaradomaxi65 alvaradomaxi65
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. You spend $19.50 on 13 lbs
of sweet potatoes. How much
did you spend per pound?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

all you do is divide 19.50 and 13

19.5*13=x

x=1.5

Answer Link
pattersonaminah pattersonaminah
  • 01-04-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

13: $19.50

divide both sides by 13

you get :

1 : $1.50

Answer Link

Otras preguntas

Which quadratic equation is equivalent to (x + 2)2 + 5(x + 2) – 6 = 0?
What is the definition of ornamental? A. grown for decoration B. grown from above C. in need of sunshine D. in need of flowers The word floriferous MOST LIKEL
will give branlyest What was the cotton gin? How did it have a negative impact rather than positive? · Define interchangeable parts and an assembly
Please help and thank you
Can someone please help me with questions 5 and 6 I promise to mark brainlest!!! Thank you!
Anyone HAVE THE ANSWERS TO THIS COLD WAR ERA PRACTICE TEST?1. The outcome of the Chinese Civil War led to the implementation of which failed policy? (1 point)th
What is the volume of a triangular prism that has a height of 9 meters and a base that with the following dimensions? V = a0 m3
Which statement best summarizes Gregory Mendel's contribution to science
What does WMT mean in the stock market?
Which of wallerstein's (1997) stages of children's experience of divorce is characterized by restructuring the family and by social and economic changes?