leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

Greg and Peter bought a large pizza to share. Greg ate 5/8 of the pizza. What fraction of the pizza was left for Peter?
what is the common difference of the sequence for -3n+4
John gets a new job and receives a $500 signing bonus. After that, he makes $200 a day. What is the slope and what is the y-intercept
if the driver gear has 5 teeth and the driven gear has 10 teeth,what is the gear ratio?​
Given O below, is XY a minor arc, a major arc, or a semicircle?
HELP FOLLOW PEMDAS RULES 6 ÷ 2(1+2) = GOOD LUCK :)
Please help now!! Given triangle ACP and triangle LNX, find each missing measure.
♫ Can you please answer this question ♫
When you recall a memory, you: A. play it back, as with on a DVD. B. reconstruct pieces of information. C. watch a series of still images. D. use your hindbrain
HURRY I NEED HELP FAST!!! Jose left the airport and traveled toward the mountains. Kayla left 2.1 hours later traveling 35 mph faster in a effort to catch up t