Mayaking9
Mayaking9 Mayaking9
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Sherry bought a dozen daisies are $8.76 how much does a single daisy cost

Respuesta :

lanethebrain714
lanethebrain714 lanethebrain714
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

8.76 / 12 = .73

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

Since dozen is known to 12

And Sherry bought a dozen (12) of daisies for $8.76

So we are to determine the amount Sherry bought 1

So let's solve

12 daisies = $8.76

1 daisy = $s

So let's cross multiply

12s=8.76

Let's make sure the subject of formula by dividing both sides by 12

s=8.76/12

s=0.73

So each of the daisy cost $0.73

Answer Link

Otras preguntas

why dog pants during summer use the cocept of evaporation
What was the major purpose of the Truman Doctrine?
What is the answer to 12-2x6+2/2
What's the other word speaking in circles; round-about speech
What is the highest mountain on each continent?
round to the nearest hundredth 5.6192
A solution of hydrogen peroxide, H2O2, is titrated with potassium permanganate, KMnO4, according to the following equation: 5H2O2 + 2KMnO4 + 3H2SO4 = 5O2 + 2MnS
What's the word for wandering about; tending to move around, travel
Choose the more precise measurement in the pair.  A .) 6.7 mi or  B.) 6 mi
What's the other term for: one who overindulges in food and drink