raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

Help ASAP (check photo)
Which one of the following is not a combination reaction?
What was one factor that helped end apartheid in South Africa?
What's the decreasing interval?
The safety equipment must ………………. Inside the lab at all time brainly.
Accenture has signed a multi year agreement brainly.
Yesterday, between noon and midnight, the temperature decreased by 26.7°F. If the temperature was -14.4°F at midnight, what was it at noon? hurry pls
green plants are producers what does this mean
which of these rights is not an unalienable right from the declaration of indepebdece?
we are told by a grave author, an eminent French physician, that fish being a prolific diet, there are more children born in Roman Catholic countries about nine