riahpretty2 riahpretty2
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the price per pound to the nearest cent . Remember 16oz = 1 lb
12 oz cereal-$3.75

Respuesta :

tzitzke tzitzke
  • 03-04-2020

Answer:

$5.00 per pound

Step-by-step explanation:

12oz = $3.75

12(1.33333333) = 16

3.75(1.33333333) = 4.9 repeating

so the answer is $5.00

Answer Link

Otras preguntas

If a lake is 60 miles away and im driving 40 mph the entire way how long will it take me to get to the lake?
Which of the following is an example of dramatic irony? A. The characters say the exact opposite of what they really mean. B. A knight swears loyalt
A doctor orders a sample of her patient's blood to be measured for cholesterol levels. The results show an LDL level of 200 mg/dl and an HDL level of 60 mg/dl.
Why do you need to read the entire text before you determine the theme
please help!!!!!!!!!!!!!
32 POINTS NO JOKE NEED HELP Which of the following statements best shows the relationship between Jackson’s Indian Removal Policy and contemporary challenges fa
If someone says " Barrer el suelo ", can you also say "barrer el piso "?
In the musical the king and i, the lead character sings about whistling when she feels afraid to hide her fear, which eventually makes her not feel afraid. the
Which sentence uses the italicized vocabulary word correctly? Our fun-filled day at the amusement park made us feel anguished My favorite teach, Mrs. Bloomsbu
Which technique does homer use at the beginning of book 9 of the odyssey to inform readers about Ulysses’s adventures after the Trojan war?