hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

The 10% increase in cigarette prices resulted in a decrease of what
The table below shows some input and output values for a function named F(n). Which of the following equations describes F(n)?
Happy New Year :D Merry Christmas İn Turkish please
Simplify (7x-5)-(3x-2
Explorers who used celestial navigation plotted their courses according to A. the ship's distance from the equator. B. the position of the sun, the moon, a
Life in Sudanese refugee camp
What is the suffix in the word “disqualification”?
when was benjermen Franklin born
when the u.s census is completed each state is notified how it population affects its number of congressional districts this process is called
Find the zeros of the polynomial function f(x)=x^3-2x^2-8x