Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

16a 16b please help i need to pass science
In the story, Negi's father intervenes so that she does not have have to help her mother in the kitchen. what can you infer from this? A. Negi's father is mean.
Approximately ___ percent of australians live in cities or towns.
In the drawing, six out of every 10 tickets are winning tickets. Of the winning tickets, one out of every three awards is a larger prize. What is the probabilit
A stack queue can be implemented as a circular array stack dynamic linked list dynamic vector none of these
What does Hamlet mean when he says, “Let me comply with you in this garb, lest my extent to the players (which I tell you must show fairly outwards) should mor
What is an abiotic factor in a squirrel's habitat that could be harmful if the factor changed
Find the surface area of the prism 12in 9in 7in
linda is building a rectangular playhouse. the width is x feet. the length is x + 3 the distance around the base of the playhouse is 36 feet. is 8 the value of
simplify 15r+7r+9r-7s