lavaazad364
lavaazad364 lavaazad364
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

I don’t know how to do the calculations!!!


Show steps please

I dont know how to do the calculations Show steps please class=

Respuesta :

thebeautifullegend
thebeautifullegend thebeautifullegend
  • 02-05-2020

Answer:

6-yard piece of rope for 60.12 is the better buy

Step-by-step explanation:

Step 1:

Each yard has 3 feet.

 6     x     3              =18

yds     ft per yds      total yards

Step 2:

Divide the cost by the feet

60.12 / 18 = 3.34     So that is $3.34 per foot

58.52/ 11 = 5.32      So that is $5.32 per foot.

Clearly, the top choice is correct.

Answer Link

Otras preguntas

Which polynomial represents the sum below? (-x4 + 4x3 + 1) + (4x3 + x + 2) A. -x4 + 4x6 + x + 3 B. x8 + 8x7 + x + 3 C. -x7 + 8x6 + x + 7 D. -x4 + 8x
Find the area of the figure. Round to the nearest tenth if necessary.
Solve the proportion P/6 = 24/36
According to the conversation between cortez and motecuhzoma, (chapter 89, page63) who did motecuhzoma and his chieftain’s think cortez and his men were
What is an example of speed?
please help solve 5!3!/6! = ?
Skin and nerve cells have different appearances and characteristics from each other, although they contain the same DNA. Why?
How is a reservoir different from other kinds of lakes?
What best describes the impact of people changing from hunter-gatherers to living in permanent agricultural societies? A.)Hunter-gatherers relied on a narrower
The theme park company is building a scale model of the killer whale stadium main show tank for an investor's presentation. Each dimension will be made 6 times